piątek, 17 sierpnia 2012

Cywilizacja A Zdrowie


Wyniki badań naukowych ostatnich lat potwierdziły hipotezę o istnieniu pewnych, wspólnych czynników odpowiedzialnych zarówno za procesy starzenia się organizmu jak i za około pięćdziesiąt chorób cywilizacyjnych. Do chorób tych między innymi należą nowotwory, choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe stawów, cukrzyca, zaćma, choroba Parkinsona, Alzheimera, zespół przewlekłego zmęczenia oraz wiele innych schorzeń.

W procesie starzenia się organizmu jak i w patogenezie chorób cywilizacyjnych ważną rolę odgrywają wszechobecne wolne rodniki. Wolne rodniki to bardzo niszczące atomy bądź cząsteczki posiadające na jednej z orbit elektron bez pary lub cząsteczkę z takim elektronem. Głównym źródłem wolnych rodników jest zanieczyszczone środowisko, powszechnie występujące konserwanty, wysoko przetworzona żywność, przewlekły stres, stany zapalne, leki, czarna herbata, kawa rozpuszczalna, alkohol (oprócz czerwonego, gronowego wina), słodziki, używki, papierosy.

Papierosy są szczególnie szkodliwe. W jednym papierosie znajduje się od 4500 do 5000 toksycznych substancji. A podczas jednego zaciągnięcia się papierosem wnika do organizmu 10 do 15. potęgi wolnych rodników. Poza tym, w filtrze jest około 40 związków rakotwórczych.

Każda komórka naszego organizmu atakowana jest przez wolne rodniki w ciągu doby około 10 000 razy. Organizm ludzki zbudowany jest z około tryliona komórek. Łatwo sobie wyobrazić na jaki zmasowany atak wolnych rodników narażony jest nasz organizm w każdym momencie. Wolne rodniki ze względu na swą wszechobecność i silną reaktywność stanowią ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Szukając równowagi elektronowej niszczą tę równowagę wokół siebie, uszkadzając komórki, tkani i organy.