piątek, 17 sierpnia 2012

Główne Cele Wolnych Rodników


Wolne rodniki powstają i działają w różnych miejscach naszego organizmu. Jednak głównym celem ich ataku jest komórka, a przede wszystkim błona komórkowa, białka i DNA.

W błonie komórkowej na atak wolnych rodników narażone są nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich utlenianie powoduje powolne uszkadzanie błony komórkowej a w efekcie zmiany miażdżycowe i nowotworowe. Im intensywniej przebiega reakcja utleniania kwasów tłuszczowych tym mamy mniej energii i tym łatwiej zapadamy na zdrowiu.

Białka są wszechobecnym składnikiem budulcowym naszych komórek, tkanek, i narządów. Białka między innymi wchodzą w skład przeciwciał, hormonów i enzymów. A enzymy są biokatalizatorami większości reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie. Wolne rodniki powodują degradację białek a więc i tkanek, polegającą na ich zwłóknieniu i stwardnieniu, zwłaszcza u starszych ludzi. Degradacja białek jest charakterystyczna dla procesu starzenia się.

DNA czyli kwas dezoksyrybonukleinowy jest podstawowym składnikiem jądra komórkowego. Jest to nasz "dowód osobisty". Podwójna spirala DNA jest zapisem kodu genetycznego, naszym "twardym dyskiem". Bezpośrednią matrycą potrzebną do syntezy białka jest RNA (kwas rybonukleinowy). RNA jest potrzebny do odtwarzania struktur komórkowych i całych nowych komórek, które zastępują te zużyte i obumarłe. Atakując DNA wolne rodniki powodują mutacje kodu genetycznego komórki. Zmieniony kod genetyczny produkuje niepełnowartościowe komórki, które mogą zapoczątkować chorobę nowotworową.

Zdrowy układ immunologiczny najczęściej eliminuje niebezpieczne komórki, zanim zaczną się mnożyć. Zdarza się, że w wyczerpanym organizmie o niedostatecznej odporności, mechanizmy kontrolne zawodzą, albo mają zbyt dużo błędów do naprawienia i wówczas dochodzi do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu całego organizmu.