środa, 13 marca 2013

Przyprawy Dla Zdrowia - Kurkuma


Kurkuma (Curcuma longa) jest rośliną tropikalną z rodziny imbirowatych (Zingiberacea). Występuje głównie w Indiach i Indonezji. W krajach tych uznawana jest za roślinę świętą. W Indiach, od bardzo dawna, kurkuma odgrywa ważną rolę w tradycji społecznej, kulinarnej i medycznej. Jest ona ściśle związana z kulturą tego kraju. Hindusi codziennie zjadają od 1,5 do 2,0 gramów kurkumy. W Europie i Ameryce Północnej przyprawa ta nie jest rozpowszechniona.

Przyprawa o nazwie kurkuma jest jaskrawożółtym proszkiem uzyskanym z wysuszonych kłączy rośliny Curcuma longa. Kurkumę, razem z dwustu pięćdziesięcioma roślinami, opisano w traktatach medycznych około 3000 lat przed Chrystusem. Wpisów dokonano pismem klinowym na kamiennych tabliczkach, które zebrał asyryjski król Asurbanipala (669-637 p.n.e.). Zbiór ten odkrył angielski archeolog R.C. Thompson, a następnie opublikował go w połowie XX wieku pod nazwą "Zielnik asyryjski"

Nazwa "kurkuma" pochodzi od arabskiego słowa "kourkoum" oznaczającego szafran i dlatego bywa nazywana "szafranem indyjskim". W Chinach, kurkumę nazwano "jianghuang" co oznacza "żółty imbir". Marco Polo w 1280 roku wspomniał w swoich dziennikach o odkryciu rośliny, która ma właściwości prawdziwego szafranu, a szafranem nie jest. Ma natomiast ten sam kolor i zapach.

Kurkuma jest jednym z podstawowych składników indyjskiej medycyny ajurwedyjskiej
(ayur - życie, veda - wiedza), prawdopodobnie najstarszej w dziejach ludzkości. Pierwszą szkołę tej medycyny założono około osiemset lat przed Chrystusem. Medycyna ajurwedyjska stała się podstawą medycyny chińskiej, tybetańskiej i islamskiej. W Indiach jest ona kultywowana jako cenna alternatywa wobec medycyny zachodniej.

Kurkuma jest silnym przeciwutleniaczem wykazującym działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwrakowe. Ma również zdolność przeciwdziałania agregacji płytek krwi, oraz obniża poziom cholesterolu co może mieć znaczenie w profilaktyce chorób układu sercowo - naczyniowego. Może mieć także wpływ na ograniczanie zaburzeń neurologicznych. W Indiach zanotowano bowiem najniższy na świcie poziom występowania choroby Alzheimera. Jest on pięciokrotnie niższy niż na Zachodzie.


W następnym artykule opiszę mechanizmy działania kurkumy.